Haberler

24 Mayıs 2017

ADANA ÇİFTÇİLER BİRLİĞİ BAŞKANI MUTLU DOĞRU "BÖLGEDE TABİ AFET SÖZ KONU

 
 
 Adana ve çevresinde son günlerde yaşanan dolu ve yağış başta karpuz olmak üzere ekili ürünlerde zarara neden oldu.
Bölgede incelemelerde bulunarak çiftçilerle görüşen Adana Çitfçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Seyhan ilçemize bağlı, Camuzcu, Kayışlı, Karayusuflu, Çaputçu ve Köylüoğlu Mahallelerinin de içinde yer aldığı bölgede 23 Mayıs günü saat 13.30 sularında şiddetini artıran yağış ve dolunun çiftçiyi üzdüğünü ve tabi bir afetin söz konusu olduğunu bildirdi.
20 BİN DEKAR ALANDA ZARAR OLUŞTU
Söz konusu bu yerlerde yaklaşık 20 bin dekar alanda aşırı yağış ve doludan kaynaklı ciddi bir zarar oluştuğunu vurgulayan Başkan Doğru, “Zarar gören tarım alanlarındaki ürünleri ciddi bir masrafla hasat aşamasına getiren üreticilerimiz zor durumdalar. Ekili ürünlerdeki zararın yaklaşık %30-80 civarında olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.
Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, tarımsal faaliyetlerin adate doğa ile bir savaş olduğunun bir kez daha görüldüğüne dikkati çekerek, oluşan zarar nedeniyle zor durumda kalan çiftlilerin destek beklediğini ifade etti.
ZİRAİ KREDİ VADELERİ UZATILMALI
Doğru, zirai kredi vadelerinin uzatılması ve çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden destek beklediklerini vurguladı.
MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI
Bölgede oluşan zararın yetkili birimlerce denetlenerek kayıt altına alınması gerektiğine dikkati çeken Başkan Doğru, ayrıca bölge milletvekillerinden de bölgede inceleme yaparak, çiftçinin mağduriyetinin giderilmesi konusunun takipçisi olmalarını beklediklerini sözlerine ekledi.