Haberler

11 Kasım 2012

Mısır üreticisi TMO’dan müdahale fiyatı istiyor

Adana Çiftçiler Birliği 2. Başkanı Mutlu Doğru, maliyetleri yerli ürünün çok altında olan ithal mısırın tonu 650 TL’den Mersin Limanına gelirken, daha yüksek maliyetli yerli mısırın ton fiyatının 540 TL’den satılmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi. Doğru, bakanlığın acilen TMO aracılığıyla müdahale alım fiyatı açıklamasını beklediklerini bildirdi.

Devamı...

11 Kasım 2012

Hava koşulları nedeniyle düşen rekoltenin fiyatlara üreticinin lehine ya

Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Halid Milli, meyve olgunlaşma dönemine giren narenciyede; çiçeklenme döneminde yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle rekoltenin düşeceğini, arz talep dengesine bağlı olarak fiyatların yükseleceğini tahmin ettiklerini bildirdi.

Devamı...

11 Kasım 2012

Narenciye Üreticisinin Umutları Yıkıldı

Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Arman, narenciyedeki yüksek çiçeklenmenin, çiçeklerin meyveye dönüşmesinin ardından döküldüğünü belirterek, ‘’Narenciyede bu sezon yüksek verim bekleyen üreticinin bu umudu hayal kırıklığına dönüştü. Bu sezon başta limon olmak üzere bazı narenciye çeşitlerinde önemli oranda verim kaybı oluşacak’’ dedi.

Devamı...

11 Kasım 2012

Hasadı tamamlanan kanola 1 lira 10 kuruştan alıcı buldu

Türkiye’nin hemen her bölgesinde yetişebilen ancak, üreticilerin yeterince ilgi göstermediği kanolanın yüzde 40-45 yağ oranı ile önemli ve sağlıklı bir yağ bitkisi olduğunu belirten Çiftçiler Birliği Genel Sekreteri Oana Çorat, kanolanın ardından da soya ekiminin iyi bir münavebe olacağını bildirdi.

Devamı...

11 Kasım 2012

Su kaynaklarını akılcı kullanmıyoruz

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Özekici, tarımın en önemli sorunlarından birinin su kaynaklarının akılcı kullanılmaması olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Özekici, mevcut uygulamada tarım alanlarının sulanmasında yüzde 50 su kaybı olduğunu belirterek, bir an önce kapalı borulu sistem ile sulamaya geçilmesi gerektiğini savundu.

Devamı...

« ... 25 26 27 28 29 30 31 »