Haberler

11 Kasım 2012

Narenciye Üreticisinin Umutları Yıkıldı

Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Arman, narenciyedeki yüksek çiçeklenmenin, çiçeklerin meyveye dönüşmesinin ardından döküldüğünü belirterek, ‘’Narenciyede bu sezon yüksek verim bekleyen üreticinin bu umudu hayal kırıklığına dönüştü. Bu sezon başta limon olmak üzere bazı narenciye çeşitlerinde önemli oranda verim kaybı oluşacak’’ dedi.

Devamı...

11 Kasım 2012

Hasadı tamamlanan kanola 1 lira 10 kuruştan alıcı buldu

Türkiye’nin hemen her bölgesinde yetişebilen ancak, üreticilerin yeterince ilgi göstermediği kanolanın yüzde 40-45 yağ oranı ile önemli ve sağlıklı bir yağ bitkisi olduğunu belirten Çiftçiler Birliği Genel Sekreteri Oana Çorat, kanolanın ardından da soya ekiminin iyi bir münavebe olacağını bildirdi.

Devamı...

11 Kasım 2012

Su kaynaklarını akılcı kullanmıyoruz

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Özekici, tarımın en önemli sorunlarından birinin su kaynaklarının akılcı kullanılmaması olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Özekici, mevcut uygulamada tarım alanlarının sulanmasında yüzde 50 su kaybı olduğunu belirterek, bir an önce kapalı borulu sistem ile sulamaya geçilmesi gerektiğini savundu.

Devamı...

11 Kasım 2012

Tarımsal verimde ‘ot’ ile mücadele

Adana’da tarımsal üretimde kalitenin arttırılması ve yabancı otla mücadele çalışmaları kapsamında özel bir firma tarafından üretilen kimyasal ilaçlar, Adanalı çiftçilere tanıtıldı

Devamı...

11 Kasım 2012

Tarımsal kredilerde ürün sigortası zorunluluğu üreticiyi üzdü

Adana Çiftçiler Birliği 2. Başkanı Mutlu Doğru, tarımsal ürünlerin sigortalanması ve primlerinin de yarısının devlet tarafından ödenmesinin tarım sektörü için memnun edici olduğunu ancak, tarımsal kredilerde bu sigortanın zorunlu hale getirilmesini doğru bulmadıklarını bildirdi.

Devamı...

« ... 25 26 27 28 »