Haberler

26 Mayıs 2020

Adana’da Buğday Hasadı Başladı Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu

Adana’da Buğday Hasadı Başladı Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru “Piyasada tatminkâr fiyat bekliyoruz” “Üretici, TMO’ya ihtiyaç duymadan ürününü değerlendirebilecek” ADANA / Türkiye’nin en önemli tarım merkezlerinden olan Adana’da yılın ilk buğday hasadı başladı. Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, bu yıl ekim alanları ve rekoltenin artışının yanı sıra yüksek verim beklediklerini, serbest piyasada oluşacak fiyatların ise tatminkar olacağını tahmin ettiklerini bildirdi. Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, geçen yıl 1 milyon 350 bin dekarda yapılan ekimin bu yıl yüzde 18 artışla 1 milyon 600 bin dekara ulaştığını, Kış ve Bahar aylarındaki yağışların etkisiyle verimde de geçen yıla göre yüzde 27 artış beklediklerini belirtti. BU YIL 750 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR Ülkemizde ilk buğday hasadını yapan ilin Adana olduğunu vurgulayan Başkan Mutlu Doğru, geçen yıl 500 bin tonluk üretimde Türkiye ihtiyacının %2.5’unu karşılayan Adana’da bu yıl 750 bin ton rekolte beklediklerini ifade ederek, “Geçen yıl dekara ortalama 370 kg verim alan Adanalı buğday çiftçimizin bu yıl yaklaşık ortalama 470 kg verimle yüzünün güleceği tahmin ediyoruz” dedi. TATMİN EDİCİ FİYAT BEKLENTİSİ Mutlu Doğru, bayramın hemen ardından hasadın yoğunlaşacağını, Adana’nın sahil ilçeleri Karataş ve Yumurtalık’ta biçilen buğdayların kalitesine göre tarla teslimi 1.650-1.700 TL/ Ton peşin fiyatla satıldığını ancak arzın artmasıyla oluşacak piyasa fiyatlarının önümüzdeki hafta daha net görüleceğini kaydetti. Doğru, piyasada oluşacak fiyatların daha tatmin edici olacağını beklediklerini bildirdi. Adanalı buğday üreticilerinin TMO’ya gerek duymadan buğdayını serbest piyasada değerlendireceğini tahmin ettiklerini belirten Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, “Buğday hasadına başlayan tüm çiftçilerimize yüksek verim ve hayırlı bol kazançlar diliyorum” dedi. Doğru, her yıl buğday hasadı sonrası çevreye, insan sağlığına ve toprağa zarar veren anız yakımına karşı da duyarlılık beklediklerini ifade ederek, bol kazanç ve hayırlı bayramlar temennisinde bulundu.

Devamı...

21 Mayıs 2020

Adana’da karpuz hasadı başladı

Çiftçiler Birliği, ham karpuz hasadı konusunda uyardı

Devamı...

29 Nisan 2020

Tarımın Korona Sonrası Beklentileri

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru: “Tarım ve Hayvancılık Kurulu oluşturulmalı” “Talep daralması fiyatı düşüreceğinden KDV sıfırlanmalı” “Arz ve talebin sağlıklı tespiti için Ürün Masaları sahaya inmeli” “Organize gıda sanayi bölgeleri kurulmalı” “İthal ürünlerden alınan vergiler çiftçiye destek olarak aktarılmalı”

Devamı...

09 Nisan 2020

TARIM İÇİN 13 MADDELİK ACİL ÖNLEM ÖNERİSİ

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, içinde bulunduğumuz zor dönemde halkın beslenme ihtiyacını karşılayan tarım sektörü için alınması gereken 13 maddelik acil önlem önerisinde bulunarak, “Çiftçi durursa tarım durur, tarım durursa hayat durur” dedi.

Devamı...

26 Mart 2020

"Halkımız evinde kalsın, çiftçimiz sahada"

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru: "Kesintisiz gıda temini için tarım sektörü ayakta kalmalı"

Devamı...

« 1 2 3 4 5 6 7 8  ... »